نوسانات کوانتومی برای اولین بار کنترل شدند .

ین مطالعات توسط تیمی از محققان از مرکز تکنولوژی کالیفرنیا و همکاران انجام شده . 
در فیزیک کلاسیک یک شی مانند یک توپ در داخل یک کاسه سرانجام توسط کشش های گرانشی و اصطکاک از حرکت باز می ایستد . اما در مکانیک کوانتوم که بر رفتارهای ماده و نور در مقیاس اتمی حکمرانی میکند هیچ چیزی به اسم باز ایستادن یا ساکن شدن وجود حقیقی ندارد.
این بدین معنا هست که همه چیز در جهان اغتشاشات بسیار ریز کوانتومی یا حرکات بسیار ریز یا نوسانات بسیار ریز در مقیاس اتمی دارد. 
در این آزمایش محققان توانستند تاثیرات این نوسانات ریز را نه تنها در سطح اتمی بلکه در مقیاس بزرگتر میکرومتر مشاهده کرده و برای اولین بار اثر آن را کنترل کنند.
برای تشخیص آن ، آن ها یک ورقه ی آلومینیومی انعطاف پذیر را بر روی یک زیرلایه سیلیکونی گذاشتند و از یک مدار الکتریکی ابررسانا برای ارتعاش این لایه به تعداد 3.5 میلیون بار در ثانیه استفاده کردند و متعاقبا این لایه را تا دمای 0.01 کلوین ( -273.14 درجه سلسیوس ) سرد کرده و ارتعاشات آن را تا حد صفر کاهش دادند ، اما با کاوش آن توسط زمینه های مایکروویو حرکات بسیار کوچک کوانتومی را نشان داد - به کوچکی قطر یک پروتون یا 10000 برابر کوچکتر از اتم هیدروژن.
کیت اسکواب یکی از محققان : " آنچه که ما یافته ایم این است که حرکت یک شی در ابعاد میکرون نیازمند یک توضیح کوانتومی است. " 
" فیزیک کلاسیک نمیتواند این حرکات کوانتومی را توضیح دهد. "
طبق نظر اسکواب این اغتشاش کوانتومی یک پیامد اجتناب ناپذیر از اصل عدم قطعیت هایزنبرگ است که بیان میکند همه چیز همانند یک ذره رفتار میکند و در عین حال ماهیت موجی دارد. اما تیم محققان دریافتند که توسط اعمال احتیاط آمیز یک زمینه مایکروویو میتوانند حرکت برخی از ذرات را در موقعیت های خاص کاهش دهند به شرط بزرگ نمودن ابعاد آن ...
این تکنیک به روش فشرده کننده کوانتومی نیز معروف است.
یکی از جذابترین زمینه هایی که این تحقیقات میتواند در آن مفید واقع شود تشخیص امواج گرانشی است . این امواج در فضا زمان به نظر میرسند که توسط رویداد های گرانشی شدید ایجاد شده اند . مانند ستارگان نوترونی چرخنده که تپ اختر نامیده میشوند . و هنوز هم تشخیص آن ها سخت و دشوار است حتی بوسیله ی ابزارهایی مانند رصدخانه تداخل سنج موج گرانشی ( LIGO )
این وسیله میتواند امواج گرانشی در کیهان دوردست را تشخیص دهد . اسکواب : " هدف ما ردیابی مکانیک کوانتوم در مقیاس های بزرگ و بزرگتر است و روزی میرسد که امید ما با کشف چیزی در ابعاد بزرگی مانند موج های گرانشی به واقعیت تبدیل میشود. "
Www.iflscience.com
مترجم : آیدا صفری
ارش بوالحسنی وبلاگ هوش فرازمینی
/ 0 نظر / 206 بازدید