برخورد سیاراک تا سال 2880؟

دانشمندان ناسا مدتی است که سیارکی را با نام 1950 DA تحت نظر دارند که درحال حاضر در نیمه مسیر برخورد به زمین در تاریخ 16 مارس 2880 است.

این سیارک سنگی است که قطر آن حدود یک هزار متر است و با سرعت 15 کیلومتر در ثانیه نسبت به زمین حرکت می کند. براساس این پیش بینی ها این سنگ به قدری به زمین نزدیک می شود که با سرعت 61 هزار کیلومتر در ساعت به اقیانوس آتلانتیک برخورد می کند.

براساس تخمینها و برآوردهای دانشمندان اگر سیارک 1950 DA قرار باشد با زمین برخورد کند نیروی آن معادل 44800 مگاتن ماده منفجره تی ان تی خواهد بود. اگرچه احتمال یک برخورد تنها 0.3 درصد است که این امر خطر برخورد این سیارک با زمین را نسبت به سایر سیارکها 50 درصد قرار می دهد.

طی تاریخ طولانی زمین سیارکهایی با چنین اندازه ای و حتی بزرگتر به صورت دوره ای سیاره ما را تهدید کرده اند. برای مثال سیارک K/T 65میلیون سال پیش به حیات دایناسورها روی زمین خاتمه داد.

سیارک 1950 DA در تاریخ 23 فوریه 1950 کشف و برای 17 روز رصد شد و پس از آن به مدت نیم قرن از نظر محو شد. این سیارک پس از آن در 31 دسامبر 2000 رویت شد و به عنوان سیارک 1950 DA که مدتها از نظر دور مانده بود شناسایی شد.

مشخص شده است که 1950 DA دارای یک مسیر منحنی است و برخورد آن با زمین را نمی توان به طور کامل تکذیب کرد. رصدهای نورشناختی نشان می دهد که این سیارک هر 2.1 ساعت می چرخد و این دومین نرخ چرخش سریع است که تاکنون برای یک سیارک با این اندازه مشاهده شده است.

این توصیفها درحالی است که دانشمندان اظهار داشتند دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

اگر در نهایت دانشمندان بخواهند مسیر 1950 DA را منحرف کنند صدها سال هشدار می تواند شیوه ساده ای را چون خرد کردن سطح سیارک در نظر بگیرند. این امر بازتاب پذیری سیارک را تغییر می دهد و موجب می شود که نور خورشید سیارک را به سمت دیگری هدایت کند.

درحال حاضر 1400 خطر برخورد احتمالی سیارکی وجود دارد که از نزدیکی زمین عبور می کند. این سیارکها به علت اندازه خود خطرناک و تهدید آمیز تلقی می شوند و با فاصله ای حدود 7.5 میلیون کیلومتر از کنار زمین عبور می کنند.

درحال حاضر ناسا تمام این 1400 سیارک خطرناک و تهدید آمیز را شناسایی و دنبال کرده است و احتمالات برخوردهای نزدیک و احتمالی آینده را نیز پیش بینی کرده است.

/ 0 نظر / 17 بازدید