داستان کشف ماده و انرژی تاریک

وقی که مقدار " ماده تاریک " لازم را برای توضیح دادن حرکت ماده در کهکشان خودمان بیفزاییم در میابیم که نسبیت ماده کل به ماده مرئی نه 2 به 1 بلکه نزدیک به 10 به 1 است . انگاه ماده تاریک نمیتواند از پروتون و الکترون ساخته شده باشد و باید از ماده ای کاملا جدید و ناشناخته باشد برای همینه بهش میگیم ماده تاریک  .

 

بزرگترین اجسامی که در گیتی به دور هم جمع شدند خوشه های کهکشانی هستند چنین خوشه هایی میتواند در برگیرنده هزاران یا حتی بیشتر از این تعداد کهکشان باشند . و میتوانند حتی در طول ده ها میلیون سال نوری طول داشته باشد . راستش کهکشان راه شیری خودمان نیز در خانواده محلی خوشه سنبله و همچنین در ابر خوشه لانیاکیا قرار دارد .

اگر ابرخوشه ها را وزن کنیم و سپس چگالی کل چنین ابرخوشه هایی را در  گیتی تخمین بزنیم انگاه میتوانیم گیتی را وزن کنیم با همه ماده تاریک درونش . ..

"فریتز زویکی" اخترشناس دانشگاه کلتک در سال 1933 به تحلیل نسبی حرکت کهکشانها و خوشه ی بِرِنیکه پرداخت و با استفاده از قوانین حرکت نیوتون تعین کرد که چنان کهکشانها تند حرکت میکنند که باید از هم دور بشوند و خوشه ها از هم بپاشند و نابود شوند مگر جرم به مراتب بیشتری با ضریب بیش از صد نسبت به انچه که فقط ستارگان به دست میاید در خوشه حضور داشته باشد .

بدین ترتیب او اولین فردی بود که وجود ماده تاریک رو با شواهد و محاسبات حدس زد .

بعد ها طی شبیه سازی ها و مشاهدات و محاسبات فهمیدیم بیش از 40 برابر  ماده مرئی ...در جرم میانِ کهکشانهاست .

ماده تاریک به روشنی به کهکشانها و خوشه ها مربوط نمیشه بلکه در فضای بین انها بیشتر حس میشه . در ضمن دانشمندان فهمیدند ماده تاریک باید به حدی باشد که گیتی را تخت کند یعنی ماده تاریک باید بیش از صد برابر ماده مرئی در گیتی باشد .

ذرات ماده تاریک در گرداگرد ما هستند حتی در همین اتاقی که در ان نشستیم از بدن ما نیز در حال عبور کردن هستند و نمیدانیم واقعا جنس انها جیست هر چه هست با هر انچه که در طبیعت یافت کردیم جنسش متفاوت و تازه تر است برای همینه مرموز باقی مانده است .

برخورد دهنده عظیم هادرونی در سرن سوئیس بیرون از ژنو ...بزرگترین شتاب دهنده جهان است در این شتاب دهنده پروتونها با انرژی زیاد بهم کوبیده میشوند تا ذرات جدیدتری کشف بشه شاید رد پایی از ماده تاریک در این ازمایش مشاهده بشه .

 

اما گفتیم مقدار ماده تاریک با گیتی تخت رابطه دارد ولی فقط 30 درصد ماده تاریک برای ساخت چنین کیهانی موجود است و 70 درصد انرژی گیتی همچنان مرموز و گمشده است .که نه در درون کهکشانها نه در خوشه ها و نه در بیرون انها وجود ندارد .. انرژی تاریک

 {با نام سایت و نویسنده با اشتراک بگذارید } 

/ 1 نظر / 38 بازدید
مهدی

سلام از شما ممنونم