کشف شیشه در سطح مریخ توسط کاوشگر ناسا


مطالعات انجام شده در سال 2014 توسط پیتر اسکالتز دانشمند دانشگاه براون در جزیره ی رود تعدادی مولکول ارگانیک گیاهی مدفون شده در داخل شیشه که توسط اثرات برخورد شهاب سنگ ها به وجود آمده بود را کشف کرد. 
اسکالتز پیشنهاد داد که فرایند های مشابه ممکن است بیانگر نشانه هایی از وجود حیات در مریخ باشند. البته اگر در زمان برخورد شهاب سنگ حیاتی وجود داشت. 
کوین کنان و جک موستارد دیگر محققان این پروژه اطلاعات خود در مورد بلورها شیشه ای حاصل از برخورد شهاب سنگ را با جزئیات دسته بندی کرده و به صورت گزارش آنلاین در مجله ی زمین شناسی منتشر کرده اند.
کنان : " کاری که توسط پیت و بقیه انجام شده است به ما نشان داد که بلورهای شیشه ای به طور بالقوه برای حفظ الگوهای زیستی مهم هستند." 
کنان و موستارد نشان دادند که بلورهای شیشه ای بزرگ اکنون در حفره های مریخ در طول سالیان دراز وجود داشته اند. نمونه برداری از این بلورهای شیشه ای کار راحتی نبوده. 
بنابراین برای شناسایی مواد معدنی و صخره مانند از راه دور دانشمندان مجبور به اندازه گیری طیف نور بازتاب شده از سطح سیاره بودند. اما بلورهای شیشه ای طیف های نوری قوی ندارند.
بلورهای شیشه ای بایستی طیفی ملایم و یا ضعیف داشته باشند بنابراین تشخیص ساختارهای شیشه بایستی توسط تکه های به جا مانده صخره ها در داخل آن ها سخت تر باشد. 
اما کوین راهی پیدا کرده که میتواند این طیف ها رو از شیشه ها بیرون بکشد. 
در یک آزمایشگاه کنان پودرهایی را به هم مخلوط میکند همراه با ترکیبات مشابهی از سنگ های مریخی و آن ها را در داخل کوره برای تشکیل دادن شیشه حرارت میدهد سپس او سیگنال طیفی شیشه را اندازه گیری میکند. 
زمانی که موستارد سیگنال بلورهای شیشه ای را به دست آورد با استفاده از الگوریتم سیگنال های مشابهی از اطلاعات طیف سنج تصویر بردار فشرده ی شناساگر MRO مریخ را جمع آوری کرد.که به همین علت یک محقق مهم درجه اول است. 
این تکنیک بلورهای شیشه ای را در نقاط مختلف دهانه های گودالی مریخ مشخص میکند. تپه های ناهمواری که غالبا در مرکز یک گودال در طی یک برخورد بزرگ شکل میگیرند. این واقعیت که این ذخایر شیشه ای در نقاط مرکزی دهانه ها یافت شده نشانه ی خوبی هست از این که این ذخایر منشا یک برخورد آسمانی هستند. 
دانستن اینکه بلورهای شیشه ای میتواند نشانه های حیات اولیه را حفظ کند و اکنون دانستن اینکه این ذخایر شیشه ای امروزه در سطح مریخ وجود دارند یک استراتژی جدید بالقوه در جستجو برای حیات اولیه مریخی بازکرده است. 
بررسی های محققان نشان میدهد که ذخایر شیشه آب به طور نسبی از اثرات برخورد بر روی مریخ است. این مناطق حاوی ذخایر شیشه ای میتوانند برای اکتشافات آینده هدف های مهمی باشند زمانی که رباط های علمی ما راه را برای سفر به مریخ همراه با انسانها در سال 2030 هموار میکنند. 
یکی از مناطقی که بلورهای شیشه ای در آن جا یافت شده در نزدیکی محل احتمالی فرود مریخ نوردی است که ناسا در نظر دارد تا سال 2030 به این سیاره اعزام کند. این مریخ نورد نمونه های سنگ و خاک این سیاره را با خود به زمین خواهد آورد.

Translated By : Aida Helix 
Www.astronomynow.com

/ 0 نظر / 112 بازدید