شروع به کار بزرگترین شتاب دهنده جهان بعد از 2 سال

 

5 اپریل 2015 - به گزارش phys.org  

 بزرگترین شتاب دهنده ذرات هادرونی که به فیزیک دانها اجازه میدهد ذرات ریزاتمی جدید و همچنین تحقیق روی ماده تاریک و ضد ماده را فراهم میکند بعد از دو سال ریکاوری استارت خورد .

شتاب دهنده بزرگ هادرونی به ما سرنخ هایی از ذرات بنیادین و ساختمان همه مواد و نیروهایی که انها را کنترل میکند به ما میدهد .

در سال 2012 فیزیک دانان مرکز تحقیقاتی سرن موفق به کشف ردپایی از بوزون هیگزی شدند که پیش بینی ان در سال 1964 صورت گرفت و جایزه نوبل 2013 را برد . ذره بوزون هیگز را به اصطلاح ذره خدا نیز مینامند . این شتاب دهنده در فوریه سال 2013 تعطیل شد تا برای اماده سازی دو برابر قدرت و انرژی خود محیا شود .

بزرگترین قدرت خود تا قبل از خاموشی به 8 ترا الکترون ولت رسیده بود ولی پیش بینی میشود اینبار با قدرت 13-14 ترا الکترون ولت برگردد . در این مرحله محققان تلاش میکنند به مرز مفهومی از فیزیک جدید دست پیدا کنند یعنی ردپایی از ماده تاریک و ضد ماده .

ماده تاریک که 25 درصد کیهان را فراگرفته است نه تابشی از خود گسیل میکند نه میتوان ان را دید و امید بر ان است در ازمایشگاه سرن ان را بشود پدید اورد . میدانیم کل ماده مرئی کیهان حدود 4 درصد میباشد بقیه ان انرژی و ماده تاریک است .

در این شتاب دهنده پروتون ها در یک مسیر دایره ای 27 کیلومتری با شتاب بالا بهم برخورد میکنند . میزان توانایی و انرژی کنوین شتاب دهنده میتواند میلیارد ها پروتون را با سرعتی برابر 99.99 درصد نور به هم در جهت مخالف  بکوباند .

بیش از ده هزار دانشمند و فیزیک دان در سرتاسر دنیا به صورت مستقیم و غیر مستقیم عملکرد بزرگترین شتاب دهنده دنیا را زیر نظر دارند . و بودجه این مکان به یک میلیارد دلار در سال میرسد . 

 

/ 0 نظر / 19 بازدید