بزرگترین کهکشان کیهان

بزرگترین کهکشان شناخته شده چه اندازه ای است؟ در کیهان، میلیاردها کهکشان داریم و با توجه به فاصله بسیار زیاد ما با آنها و همچنین ناتوانی ما در مشاهده تمامی کهکشانها، بطور قطع نمی توانیم بگوییم که کهکشانی که مشاهده کردیم بزرگترین کهکشان جهان میباشد و بزرگتر از آن وجود ندارد. جهان جای بزرگی است ، بنابراین ما هرگز نمی توانیم اطمینان حاصل کنیم که بزرگترین کهکشان را مشاهده کرده ایم اما در عوض می توانیم بگوییم که بزرگترین کهکشانی که تاکنون می شناسیم کدام است.

مقایسه اندازه کهکشان غول پیکر IC 1011 با کهکشان راه شیری – آندرومدا و M 87

نمونه ای از این کهکشان غول پیکر در خوشه آبل ۲۰۲۹ است. این کهکشان با نام IC 1011 شناخته می شود. IC 1011 یک کهکشان بیضوی است که ۱٫۰۷ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. این کهکشان غول پیکر بزرگترین کهکشان شناخته شده ای است که تاکنون مشاهده شده و در صورت فلکی سنبله قرار دارد. قطر این کهکشان ۶ میلیون سال نوری است و ۶۰ برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری ماست. ( قطر کهکشان راه شیری ۱۰۰ هزار سال نوری است ) سن این کهکشان حدودا ۱۲٫۹۵ میلیارد سال براورد شده و دارای ۱۰۰ تریلیون ستاره میباشد.

تصویر آبل ۲۰۲۹ در اشعه ایکس چاندرا (سمت چپ) و تصویر دیجیتال آسمانی (سمت راست)

بزرگترین کهکشان ها در جهان، کهکشان های غول پیکر بیضی شکل هستند. این کهکشان های بزرگ و تخم مرغی شکل با تریلیون ها ستاره هستند. آنها از طریق چندین برخورد بین کهکشان های مارپیچی کوچکتر به این شکل در آمده اند. برای مثال، در چند میلیارد سال آینده پس از برخورد کهکشان راه شیری با کهکشان آندرومدا ،احتمالا یک کهکشان غول پیکر بیضی شکل، با حدود یک تریلیون ستاره شکل خواهد گرفت.

یکی از چیزهایی است که باعث تعجب می شود، این است که دلیل شکل گیری چنین کهکشانهای عظیم در کیهان چیست؟ چرا اصلا کهکشانی به این بزرگی؟ چندین کهکشان در مراکز خوشه های مختلف وجود دارد که اندازه ی آنها تقریبا نزدیک به این کهکشان هستند، چه چیزی باعث ایجاد تمرکز چنین حد بالایی از جرم در یک کهکشان می شود؟ آیا هاله ای از ماده تاریک است که در آن زندگی می کند؟ اساسا، محدودیت های توزیع اولیه ماده پس از بیگ بنگ، زمان، و انبساط کیهان بسیار تعیین کننده است،اما هنوز هم جای بحث و تعجب دارد!


/ 0 نظر / 32 بازدید