بحران انرژی جهان حل می‌شود

شرکت لاکهید‌مارتین موفق به ابداعی در ایجاد منابع انرژی براساس گداخت‌هسته‌ای شده‌است که می‌تواند آینده جهان را از بحران انرژی نجات دهد.

براساس گزارش CNN، اولین رآکتورهای این تکنولوژی جدید که به اندازه‌ای کوچک هستند که می‌توان آنها را پشت کامیون گنجاند، تا یک دهه دیگر قابل بهره‌برداری خواهند‌بود.

این رآکتور‌ها 10 برابر کوچکتر از رآکتور‌های امروزی هستند و لاکهید‌مارتین که اصلی‌ترین تامین‌کننده پنتاگون به‌شمار می‌رود،‌ اعلام کرده یکی از آین رآکتورهای یکپارچه را تا کمتر از یکسال دیگر ساخته و آزمایش خواهد کرد و تا پنج سال دیگر نمونه آزمایشی از آنهاخواهد‌ساخت.

این شرکت به‌تازگی در زمینه انرژی و ایجاد منابع جدید انرژی فعالیت گسترده‌ای را آغاز کرده‌است. مطالعات لاکهید در توسعه انرژی گداختی می‌تواند به ایجاد منابع جدید انرژی در شرایطی که جدال‌های جهانی برسر انرژی شدت می‌گیرند، کمک کند. این درحالی است که آمارها خبر از افزایش 40 تا 50 درصدی منابع انرژی در نسل بعدی می‌دهند.

درصورتی که ابداع لاکهید موفقیت‌آمیز و عملی باشد، می‌تواند دستاوردی چشمگیر در حوزه‌ای باشد که دانشمندان از مدت‌ها پیش به آن امید‌ بسته‌بودند اما تاکنون موفق به ابداع سیستم کاربردی برای بهره‌برداری از آن نشده‌بودند. هدف ذخیره انرژی است که در زمان گداخت هسته‌ای و در حین ترکیب اتم‌ها برای تشکیل حالت‌هایی پایدارتر ایجاد می‌شود.

گداخت هسته‌ای نسبت به دیگر نیروگاه‌های انرژی ضایعات کمتری تولید می‌کند زیرا سوخت مصرفی آن دیتریوم-تریتیوم است و می‌تواند نسبت به نیروگاه‌های سوخت‌های فسیلی، 10 میلیون برابر انرژی تولید کند. رآکتورهای پیشرفته‌تر می‌توانند در آینده از سوختی متفاوت استفاده کرده و مانع از تولید ضایعات رادیو‌اکتیو شوند. 


 

/ 0 نظر / 11 بازدید