یافته های جدید در مورد برخورد دو سیاه چاله

نتیجه این تحقیقات که در  journal Physical Review Letters به چاپ رسید نه تنها تحقیقی است در مورد سیاه چاله ها بلکه بخشی از این تحقیق به جستجوی امواج گرانشی گریزان نیز مرتبط است .
{امواج گرانشی گریزان طبق پیش بینی انیشتین از نسبیت عام نوعی اشعه پیش بینی شده از کیهان است }

برخلاف سیارات که در مدار و فاصله مشخصی به دور ستاره میزبانشان میچرخند , طبق پیش بینی نسبیت عام دو سیاه چاله که به دور هم میچرخند , به یکدیگر نزدیک شده و این برخورد باعث ساتع کردن " امواج گرانشی " میشود .

به گفته دکتر  Michael Kesden از دانشگاه تگزاس : مسوول شتاب ..مثل الکترون تولید تابش الکترومغناطیس از جمله نور مرئی میکند . از انجایی که نسبیت عام انیشتین امواج گرانشی را پیش بینی میکند ولی همچنان این مساله تایید و اثبات نشده است . اما اگر این اتفاق بیافتد پنجره ای جدید به فهم و مطالعه کیهان باز میشود .

تلسکوپهای نوری ما میتوانند اجرامی مثل سیارات ستارگان و اجرامی که از خود نور ساتع میکنند ببینند و رادیوتلسکوپهای ما نیز اطلاعاتی در مورد روادید پرانرژی کیهان در اختیارمان میگذارد .  امواج گرانشی نیز یک پدیده منحصر به فرد کیهانی است ولی نامرئی و پر انرژی میباشد .

با استفاده از امواج گرانشی میتوانیم به ویژگی های سیاه چاله هایی که میلیارد ها سال نوری از ما دورتر هستند را دریابیم . این اطلاعات به نحوه و روند تکامل کیهان نیز به ما اطلاعاتی میدهد .

انتظار میرود با توجه به پیش بینی معادلات ما , رصد خانه موج گرانشی تداخل لیزری یا LIGO اطلاعاتی از ان از تداخل سیاه چاله ها بدهد .

 

با این ابزار جدید میتوان روی پویایی سیاه چاله ها مطالعات بهتری کرد .

امواج گرانشی میتواند پرده از اسرار مهم کیهان بردارد .

ترجمه ارش اریامنش به نقل از phys.org 

/ 1 نظر / 15 بازدید
دخترک

امواج گریزان رو دقیقا نفهمیدم...انیشتن چطور پیش بینی کرده؟اصلا این موج چیکار میکنه؟چ شکلی ب وجود میاد؟؟فقط از برخورد دوتا کهکشان؟