کاوشگر فیلا جدیدترین جزئیات را در مورد دنباله دار خود آشکار میکند.

فرود بر سطح موفقیت آمیز بود اما فرصتی برای جشن گرفتن این موفقیت باقی نماند چون به محض این که فیلا به سطح دنباله دار برخورد کرد خاموش شد در حالی که قبل از فرود در منطقه ی نه چندان ایده آل به خوبی کار میکرد. 
فرود در گوشه ی یک گودال ...بدین معنی که پنل های خورشیدی آن که برای شارژ کردن باطری ها طراحی شده بوند در سایه قرار داشت. 
خوشبختانه با این که شرایط برای جمع آوری اطلاعات چندان ایده آل نبود دانشمندان در حال استفاده از تمام نبوغ خود برای کشف همه چیز در مورد این منطقه ی' چوریوموو گراسیمنکو ' بوده اند و جزئیات به دست آمده جالب است. 
فرود ناگهانی فیلا در این منطقه به خاطر فرود در نظر گرفته شده در منطقه ای بود که نرم تر پیش بینی شده بود و هنوز اطلاعاتی باید از داده های به دست آمده جدا شود. 
اما دانشمندان میتوانند نظریه هایی را در مورد ساختار این دنباله دار بر مبنای اینکه چقدر سختی دارد و چقدر انعکاس دارد ارائه دهند. 
بر مبنای خط مسیر کاوشگر دانشمندان معتقدند که منطقه ی فرود از 2 لایه تشکیل یافته. لایه ی بالایی که پایه های فیلا آن را لمس کرد یک سطح نرم و دانه ریز در حدود 0،25 متر ضخامت بود که لایه ی سطح پایینی را پوشش میداد. 
محل فرود نهایی تقریبا 2 برابر سخت تر از محل فرود در نظر گرفته شده است و در نتیجه فقط یکی از پایه های کاوشگر توانست خودش را در سطح قلاب کند و فقط قسمتی از آن . 
این یافته ها در سایت ساینز منتشر شده اند. 
تتمن اسپون از مرکز تحقیقات سیاره ای با سایت ساینز در مورد یافته های خود درباره ی خواص مکانیکی و حرارتی کاوشگر فیلا صحبت کرده که میتوانید یافته های او را در سایت ساینز مطالعه کنید. 
به خاطر فرود غیر منتظره ی فیلا در یک منطقه ی دیگر دریل کاوشگر به اندازه ی کافی قدرت نداشت تا سطح دنباله دار را برای کشف ترکیبات معدنی زیر آن بشکافد. 
اسپون به سایت ایفل ساینز : " ما سه ساعت و نیم تلاش کردیم تا سطح دنباله دار را بشکافیم " قبل از اینکه آن ها از ادامه منصرف شوند عملیات شکاف کاملا بی ثمر نبود. عدم توانایی کاوشگر در نفوذ به سطح دنباله دار به محققان اطلاعات زیادی دریافتن تشکیلات خواص سطح ارائه داد. اسپون گفت که ترکیبات به دست آمده مشابه ترکیبات برف فشرده است. اما فوم شیشه ای بهترین قیاس برای آن است همان ترکیب که در عایق بندی ساختمان ها استفاده میشود. 
در حالی که این کاوشگر در سطح دنباله دار قرار دارد فیلا برنامه ریزی شده تا هویت 16 ترکیب ارگانیک را شناسایی کند و به طور شگفت آوری 4 تای آن ها هیچوقت قبلا در یک دنباله دار شناسایی نشده بودند. این کاملا هیجان انگیز است و میتواند نشانه هایی را در مورد معمای چگونگی شکل گیری حیات در زمین ارائه دهد. بعضی دانشمندان معتقدند که یک دنباله دار برای اولین بار ترکیبات ارگانیک را بر روی زمین آورد و این ترکیبات در تکامل شیمیایی و بیولوژیکی زمین مهم بوده اند. 
استپون نوشته ی خود را با یک پایان مثبت تمام میکند : " ما مقداری اطلاعات در خط مسیر کاوشگر به دست آورده ایم که فرصت ارزیابی آن را هنوز پیدا نکرده ایم.که شامل اطلاعات تشعشع سنج هم میباشد که در طول پرواز خود به سمت دنباله دار و سپس اطلاعاتی در مورد خود دنباله دار به دست اوردا بود." 
بنابراین حتی اگر فیلا از خواب برنخیزد اطلاعات زیادی برای آنالیز وجود دارد. 
مترجم : ایدا صفری 
منبع : Iflscience.com
/ 1 نظر / 39 بازدید
گروه نرم افزاری HSB

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین.