ده حقیقت جالب درباره ی ماه که شما نمی دانید

3-       درخت هایی از ماه

بیشتر از چهارصد درخت روی زمین از ماه آمده اند. خب در حقیقت از یک گردش به ماه پس آمده اند. در سال 1971 "استوارت رزا" در پرواز آپولو 14 با خود مقداری دانه برد و در حالی که هم کارانش روی سطح ماه مشغول گردش بودند او از دانه ها مراقبت می کرد. بعدها آن دانه ها به زمین برگردانده و در مناطق مختلفی در آمریکا کاشته شدند.

4-       اقمار زمین

آیا تنها  قمر زمین ماه است؟ شاید نه. در سال 1999 دانشمندان یه خرده سیاره را به قطر 5 کیلومتر یافتند که ممکن است در در دام جاذبه ی زمین بیفتد و قمر زمین شود. نام این خرده سیاره "کرویزن" است و دانشمندان می گویند که 770 سال طول می کشد که مدار نعلی شکل آن کامل شود و 5000 سال نیز در این محدوده معلق خواهد بود.

5-       کیسه ی بوکس شهاب سنگ ها

سطح پر از حفره ی ماه نتیجه ی حمله ی شهاب سنگ ها به ماه در 4.1 تا 3.8 میلیون سال قبل است. زخم های این جنگ که همان حفره ها هستند بر روی سطح ماه باقی ماند زیرا ماه از نظر جیولوجی زیاد فعال نیست. بدون زمین لرزه، آتشفشان و شکل گیری کوه ها ظاهر ماه بر خلاف زمین تغییر نخواهد کرد. دلیل دیگر آن نبودن اتمسفر است. بدون اتمسفر نه باران و نه بادی وجود خواهد داشت که سطح ماه را فرسوده کند و شکل آن را تغییر دهد.

6-       ماه تخم مرغی

ماه کروی نیست بلکه تخم مرغی است  و مرکز کتله ی ماه هم در مرکز آن نیست و دو کیلومتر با مرکز فاصله دارد.

7-       ماه لرزه

فضانوردان آپولو با خود زلزله سنج به همراه داشتند و متوجه شدند که ماه از نظر جیولوجی کاملا غیر فعال نیست. تصور می شود که ماه لرزه های ضعیفی که چندین کیلومتر زیر سطح ماه رخ می دهند به دلیل جاذبه ی زمین است. چند شکاف خرد روی سطح ماه ظاهر می شود و گاز از آن خارج می شود.

دانشمندان حدس می زنند که ماه مانند زمین یک هسته ی داغ و تقریبا مایع دارد. اما داده های فضاپیمای کاوش گر ناسا در سال 1999 نشان داد که ماه یک هسته ی خرد (2 تا 4 فی صد از کتله ی آن) دارد که در مقایسه با زمین که هسته ی آهنی آن 30 فی صد از کتله ی آن را تشکیل می دهد بسیار خردتر است.

8-       سیاره ی ماه؟

بعضی از دانشمندان فکر می کنند که ماه یک سیاره است چون ماه از پلوتو بزرگ تر است و قطر آن یک چهارم قطر زمین است. آن ها سیستم ماه و زمین را مانند یک سیستم سیاره های دوگانه می دانند. پلوتو و قمرش کارن نیز توسط بعضی افراد، سیستم سیاره های دوگانه نامیده می شود.

9-       جز و مد

دلیل اصلی جزر و مد در زمین ماه است(خورشید نیز تاثیر دارد). جزر و مد وقتی اتفاق می افتد که ماه در بالای زمین حرکت می کند و جاذبه ی ماه آب ها را به سمت خود می کشد. در طرف دیگر کره ی زمین هم چون ماه زمین را بیشتر از آب ها به سمت خود می کشد جزر و مد ایجاد می شود.

در هنگام ماه کامل و ماه نو، خورشید، زمین و ماه در یک خط قرار می گیرند و جزر و مد کلان تری را ایجاد می کنند (جزر و مد کامل). وقتی هلال ماه در یک چهارم اول یا یک چهارم آخر است، کم ترین میزان جزر و مد رخ می دهد. مدار گردش 29.5 روزه ی ماه به دور زمین کاملا دایروی نیست. وقتی ماه در کم ترین فاصله از زمین (حضیض) قرار دارد، بیشترین میزان جزر و مد کامل ایجاد می شود. این جزر و مد را جزر و مد کامل حضیضی می نامند.

این کشش ها سبب یک اتفاق جالب دیگر نیز شده اند. همیشه مقداری از انرژی گردشی زمین به دور خودش توسط ماه دزدیده می شود و این باعث کاهش سرعت گردش زمین به دور خود به میزان 1.5 میلی ثانیه در هر صد سال می گردد.

10-    خداحافظ ماه

در حالی که شما این مطالب را می خوانید ماه در حال دور شدن از ماست. هر سال ماه مقداری از انرژی گردشی زمین را می دزدد و آن را صرف دور شدن از زمین به مقدار 3.8 سانتیمتر می کند. محققان می گویند که وقتی ماه شکل گرفت، فاصله ی آن از زمین 22،530 کیلومتر بود ولی حالا فاصله ی آن به 450،000 کیلومتر رسیده است.

/ 0 نظر / 12 بازدید