اثبات تبدیل کوتوله‌های سفید به ابرنواختر برای نخستین بار

منجمان برای نخستین بار ثابت کرده‌اند ستارگان مرده ملقب به کوتوله‌های سفید می‌توانند شعله‌ور شده و به عنوان ابرنواختر منفجر شوند.

ا)، محققان تصاویر فوق‌العاده‌ای را برای نمایش‌دادن مراحل این مرگ درخشان ارائه داده‌اند. یافته‌های آن‌ها پس از رصد ردپای منحصربه‌فرد پرتوهای گامای عناصر رادیواکتیو حاصل شدند که در یکی از این انفجارها خلق شدند.

منجمان با استفاده از رصدخانه پرتوی گامای Integral متعلق به آژانس فضایی اروپا ثابت کرده‌اند ستارگان مرده می‌توانند به عنوان ابرنواختر منفجر شوند. در این جا دانشمندان شواهدی مبنی بر تولید هسته‌های رادیواکتیو را رصد کردند که از طریق همجوشی و در طول انفجار ترمو‌هسته‌ای انفجار یک ستاره کوتوله سفید تولید شده بودند.

به گفته یوجین چورازوف از موسسه تحقیقات فضایی در مسکو و موسسه ماکس پلانک آلمان، رصدخانه Integral تمامی قابلیت‌ها برای شناسایی ردپای این همجوشی را دارد.

تیم علمی با مطالعه ابونواختر نوع Ia به نام SN2014J که در کهکشان مجاور M82 قرار دارد، ردپای این همجوشی را یافتند. در تاریخ 21 ژانویه سال جاری میلادی دانشجویان کالج دانشگاهی لندن این ابرنواختر را کشف کرده بودند. این جرم کیهانی در فاصله 11.5 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد.
 

/ 0 نظر / 7 بازدید