کوتوله سفید چه نوع ستاره هایی هستند؟

ستاره های کوچک و متوسطی همچون خورشید در پایان طول عمر خود وقتی سوختشان یعنی هیدروژن تموم شد و تبدیل به هلیوم شد کم کم تبدیل به غول قرمز رنگ میشوند و پف میکنند . و فروپاشی درونی انها اغاز میشود . ستاره های کوچکتر از خورشید ما  یعنی  کوتوله های قرمز هرگز به غول قرمز رنگ تبدیل نمیشوند .

انها به سادگی بعد از پشت سر گذاشتن مراحل زندگیشان تبدیل به کوتوله سفید میشوند . البته هنوز مشاهده نشده که کوتوله قرمزی تبدیل بشه به یک کوتوله سفید .

کوتوله هایی سفید که مرحله اخر زندگی یک ستاره متوسطی مثل خورشید هستند جرمشان به اندازه جرم مثلا خورشید ما هستند اما شعاعی برابر سیاره زمین دارند . اما گرانش سطح چنین ستاره هایی 350 هزار بار بیشتر از گرانش زمین میباشد .

کوتوله های سفید به شدت فشرده هستند . هیچ کدوم از انها نمیتوانند جرمی بیشتر از 1.4 برابر جرم خورشید ما را داشته باشند .

اگر یک ستاره ای تبدیل به کوتوله سفید بشه  و عضوی از سیستم منظومه ای دوگانه باشد ممکنه موادی از مت ستاره دو قلویش به سمت خود بکشد . که البته اگر این مساله ادامه دارد باشد درجه حرارت بیشتر میشه و ممکنه ابرنواختر نوع اول رخ بدهد .

اگر هر دو ستاره ی یک سیستم کوتوله سفید باشند با همکاری هم و جرم بالایشان و دمای زیاد ادغام میشوند و میتوانند ابرنواختری از نوع یک اما دو برابر حالت قبلی را اجرا کنند .

 {با نام سایت به اشتراک بگذارید }

منبع ترجمه space.com 

/ 0 نظر / 26 بازدید