تایتان- یکی از قمرهای زحل - از نگاه هویگنس

شاید این تصویر به نظر شبیه به چشم خزنده‌ یا حیوانی بیاید اما درواقع درحال نگاه کردن به نمایی از قمر زحل، تایتان، هستید آن‌ هم نمایی با لنز چشم ماهی (فیش‌آی).
این تصویرِ تایتان متعلق به کاوش‌گر هویگنس است که پیش از فرود بر این قمر از آن گرفته است. کاوش‌گر هویگنس نخستین مأموریتی بود که برای فرود بر یکی اجرام منظومه‌ی شمسی طراحی شد و هنوز هم تنها فضاپیمایی است که بر یکی از دورترین قمرهای منظومه (نسبت به زمین) فرود آمده است. هویگنس ۱۰ سال پیش در روز ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) بر تایتان فرود آمد و در این تصویر فقط ۵ کیلومتر با سطح این قمر فاصله دارد. 
محل فرود کاوش‌گر شبیه به خطوط ساحلی بود و دانشمندان مطمئن نبودند که هویگنس در دریایی از مایعات غرق شده یا بر سطحی خشک فرود آمده است. در اصل کاوش‌گر بر دریایی از یخِ ماسه‌مانند فرود آمد که از هیدروکربن و یخ‌آب شکل گرفته است. فضاپیمای روبوتیک کاسینی با تصاویر بسیار دقیق وجود صدها دریای هیدروکربن مایع را بر تایتان، مخصوصاً در قطب‌ها، تأیید کرده است. دانشمندان حدس می‌زنند که تایتان جزر و مد فصلی‌ و باران‌های سیل‌آسا (تشکیل شده از متان و مواد معدنی) را تجربه می‌کند و دوره‌های خشک‌سالی را از سر می‌گذراند که باعث تبخیر این مایعات می‌شود.
مأموریت هویگنس-کاسینی که در سال ۱۹۹۷/ ۱۳۷۶ به فضا پرتاب شد، مأموریت مشترک سازمان فضایی اروپا (ESA)، ناسا و سازمان فضایی ایتالیا (ASI) است که به افتخار جیووانی کاسینی و کریستین هویگنس نام‌گذاری شد. هویگنس در سال ۱۶۵۵ حلقه‌های زحل را بررسی و تایتان را کشف کرد که بزرگ‌ترین قمر این سیاره است. و کاسینی چهار قمر زحل – یاپتوس، رئا، تتیس و دیونه- را در سال‌های ۱۶۷۱ -۱۶۸۴ کشف کرد. علاوه‌بر این کاسینی توانست فاصله‌ی میان حلقه‌های زحل را کشف و بررسی کن
- See more at: #sthash.jI5Ho6Y7.dpuf>http://canot.ir/?p=14226#sthash.jI5Ho6Y7.dpuf
canot.ir

A R A S H

 

/ 0 نظر / 16 بازدید