چگونه به مفهوم بیگ بنگ-سن عالم و انبساط عالم پی بردیم ؟

***چطوری فهمیدیم کیهان در حال منبسط شدن است ؟

وقتی به کهکشان های دور دست نگاه میکنیم میبینیم در حال دور شدن از ما با سرعت سر سام اوری هستند ...نور که در واقع یک موج است به طور موج های بلندتر { به طوری که طیف به سمت قرمز شدن است } کش میابد و کهکشانهایی که رد قرمز بیشتری در طیف دارند در واقع در حال دور تر شدن هستند و اینطوری سرعتشان را متوجه میشویم . 
سرعتشان کار ساده ای است اما چطوری فاصله انها را تخمین زدیم ؟ از اونجایی که کیهان بسیار عظیم هست این کار بسیار سخته . باید از قوانین فیزیک استفاده کنیم . برای این کار از نورهای مرجع استفاده باید کرد و یعنی از ابرنواخترها یا همون ستاره های منفجر شده باید استفاده کرد و از نور اونها استفاده کرد تا فاصله فلان کهکشان را تا خودمون تخمین بزنیم . چنین ابرنواخترهایی هر 100 سال یه بار در هر کهکشانی منفجر میشه .. خوب خیلی رقم معدودی هست ولی در واقع اگر شما با یک تلسکوپ در شب هنگام به قسمتی از اسمان که به اندازه یک سکه پول پوشش میه بنگرید 100 هزار کهکشان را میتونید رصد کنید . و اینطوری در هر شب حداقل ده تا ابرنواختر رو میشه دید سپس از رنگ و روشنایی انها استفاده میکنیم و بهمین منوال میتونیم سرعت انبساط کیهان و کهکشانها رو اندازه بگیریم . و نهایتا فهمیدیم سن دقیق کیهان 13.72 میلیارد سال پیش بوده است .

----------------------------------------------------
***سوال بعدی : جهان ما مسطح ؟ بازه ؟ بسته ؟ از چه نوعی هست ؟

اگر جهان ما بسته بود وقتی به دور دست نگاه میکردیم باید پشت سرمون رو میدیدیم چرا که نور به دور عالم میگشت . 
اما اگر در دنیایی باز و مسطح بودیم ما یک فضای نامتناهی میداشتیم . ..در دنیای بسته عالم منبسط میشد سپس متوقف میشد و در خود جمع میشد و پدیده عکس بیگ بنگ رخ میداد .
اما در دنیای مسطح عالم منبسط میشه و سرعت انبساطش کم میشه ولی هرگز متوقف نمیشه . ...
دنیای ما با توجه به مشاهدات و محاسبات از همین نوع مسطح است و دلیل مهم بودن این مساله میخواهیم بدانیم در چه نوع دنیایی زندگی میکنیم و چطور به پایان میرسد . 
جهان باید مسطح باشد ..چرا ؟ چون اولا از نظر ریاضیاتی چنین دنیایی زیباست .دوما در عالم مجموع کل انرژی ها برابر 0 است . 
چرا که جاذبه انرژی منفی داره و میتونه انرژی های مثبت ماده رو خنثی کنه . 
-----------------------------------------

***ایا ممکنه جهان از هیچ خلق شده باشد ؟

فهمیدیم مجموع انرژی های عالم برابر 0 است همچین مساله ای به ما اجازه میده جهانی از هیچ خلق بشه البته نه هیچی که منو شما میشناسیم بلکه هیچ کوانتومی که در ان مجموعه ای از انرژی ها و افت و خیز های کوانتومی وجود دارد ....اگر عالم مسطح نبود شما برای اغاز به انرژی نیاز دارید اینجاست که ما بیشتر متوجه شدیم جهان مسطح است .
گاما ... نسبت جرم کل چیزهایی است که میدانیم در عالم هست تقسیم بر کل جرمی که احتیج داریم تا دنیایی مسطح بسازیم ... اگر کوچکتر از 1 باشد جهان بازه ... اگر بزرگتر از یک باشد جهان بسته است و طوری که دانشمدان محاسبه کردند و با احتساب جرم ماده تاریک تنها ما 30 درصد از جرم لازم برای تولید یک دنیای مسطح داریم ...پس 70 درصد دیگر کجاست ؟ ...بزرگترین انرژی جهان در بین فضای کهکشانها و خوشه های کهکشانی است و ما هیچ ایده ای در مورد این انرژی نداریم برای همین بهش میگیم " انرژی تاریک "

A R A S H

 

لطفا با نام سایت به اشتراک بگذارید

/ 0 نظر / 16 بازدید