عوارض طوفان های خورشیدی

ارشناسان می‌گویند اگر توفان خورشیدی شدیدی که در جهت کره زمین ایجاد شده است، به سیاره ما برخورد کند، ممکن است باعث اختلال شدیدی در شبکه‌های متصل به هم برق در سراسر جهان ایجاد کند.
به گزارش اسپیس دات حاضران در چهارمین "اجلاس امنیت زیربنای الکتریکی" واشنگتن می‌گویند توفان‌های شدید خورشیدی علاوه بر ایجاد شفق‌های قطبی می‌تواند کارکرد طبیعی بسیاری از تجهیزات الکتریکی مورد نیاز برای ادامه زندگی در  آمریکا و در سراسر جهان را مختل کنند.
دانیل بیکر، رئیس آزمایشگاه فیزیک جوی فضایی در دانشگاه کلرادو می‌گوید: "توفان خورشیدی حتی اگر باعث قطع برق در مقیاس قاره‌ای نشود- احتمال زیادی دارد که قطع برق منطقه‌ای ایجاد کند."
دانشمندان انتظار دارند هنگامی که خورشید امسال به اوج چرخه 11 ساله‌اش برسد، نواحی فعال این ستاره - که لکه‌های خورشیدی نامید می‌شوند- فوران خواهند کرد. توفان‌های خورشیدی جزئی همچنین می‌توانند باعث قطع موقت رادیو یا اختلال ناوبری جی پی اس شوند.
اما این وضعیت به معنای آن نیست که فوران‌های خورشیدی بر کره زمین تاثیر دارند. اغلب فوران‌های توده تاجی خورشید به سمت سیاره زمین جهت‌گیری نشده‌اند، و در عوض بدون اینکه آسیبی ایجاد کنند به درون بخش‌های دیگر منظومه شمسی پراکنده می‌شوند. اما به گفته بیکر هر یک قرن یک بار انتظار می‌رود توفان خورشیدی شدیدی به کره زمین برخود کند.
آخرین توفان خورشیدی ثبت‌شده در این مقیاس "حادثه کارینگتون" نامیده می‌شود. در این حادثه ذرات پراکنده شده ناشی از فوران باعث پربار شدن سیم‌های تلگراف و آتش گرفتن پیام‌های کاغذی در سال 1859 شد.
پیش‌بینی کردن این نوع توفان‌های ساطع‌شده از خورشید را به طور ویژه مشکل است. کارشناسان شرایط کلی که در آن توفان‌های خورشیدی رخ می‌‌دهد، درک می‌کنند، اما کارل شریجور، دانشمند علوم خورشیدی می‌گوید مشکل است پیش‌بینی کرد که این توفان‌ها چقدر قدرتمند هستند.
شریجور می‌گوید: "ممکن است دو تا چهار روز طول بکشد تا فوران توده تاج خورشیدی به کره زمین برسد، بنابراین اگر امکانات رصدی بیشتری در اختیار باشد تا حرکت آن را نقشه‌برداری کرد- و اگر اندازه‌گیری‌هایی از ساختار توفانی که دارد به ما برخورد می‌کند، در دست باشد- راه‌هایی برای بهبود بخشیدن به قطعیت این پیش‌بینی وجود دارد.
-----------------
  محققان دانشگاه لیدز و دانشگاه شیکاگو از ساز و کار مهمی در تولید میدان‌های مغناطیسی اخترفیزیکی مانند آنچه که در خورشید وجود دارد، پرده برداشتند
به گزارش مهر، دانشمندان از قرن هجدهم می‌دانستند که خورشید به طور منظم و طی یک دوره 11 ساله شاهد افزایش و کاهش فعالیت می‌شود اما هرگز نتوانسته بودند چگونگی ایجاد این چرخه را توضیح دهند.
در عصر اطلاعات، شناخت فعالیت مغناطیسی خورشید اهمیت زیادی یافت چرا که تغییرات آن موجب بروز پدیده " آب و هوای فضایی" از جمله شعله‌ها و فوران تاجی خورشید می‌شود.
وقتی سمت و سوی این وضعیت آب و هوایی در جهت زمین باشد می‌تواند به ماهواره‌ها و فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی آسیب وارد کرده و شبکه‌های برق بر روی زمین را قطع کند.
این تحقیقات توضیح می‌دهد چگونه ماهیت چرخشی این میدان‌های مغناطیسی بزرگ مقیاس شکل می‌گیرد و راه حلی را برای معادلات ریاضی حاکم بر سیالات و الکترو مغناطیس یک جرم اختر فیزیکی بسیار بزرگ، فراهم می‌کند.
این ساز و کار که به آن دینامو گفته می‌شود راه حلی را برای مجموعه کاهش یافته از معادلات عرضه می‌کند که نخستین بار در دهه 1950 ارائه شد که می‌تواند این نوسانات منظم را توضیح دهد اما به نظر می‌رسد وقتی در مورد اجسامی با رسانایی الکتریکی بالا به کار گرفته می‌شود، کارایی خود را از دست می‌دهد.
این ساز و کار، اثر شکست جنبش و حرکت توده گاز یونیزه شده موسوم به پلاسما که خورشید را شکل داده است در نظر می‌گیرد.
پیش از این گفته می‌شد، دیناموها برای اجرام بزرگ و بسیار رسانا مانند خورشید توسط نوسانات کوچک مقیاس در میدان مغناطیسی، در هم می‌شکنند.
پروفسور استیو توبیاس، از دانشکده ریاضی دانشگاه لیدز و از مجریان این طرح گفت: در اینجا ساز و کار جدیدی را نشان دادیم که شامل جریان شکست بود که برای مرطوب سازی این تغییرات کوک مقیاس عمل می‌کند و نشان دهنده الگوی بزرگ مقیاس غالب بود.
علاوه بر این، این ساز و کار می‌تواند برای توصیف دیگر اجرام اخترفیزیکی چرخان با میدان‌های مغناطیسی بزرگ مقیاس مانند کهکشان‌ها استفاده شود.
این دینامو با استفاده از شبیه سازی و با به کارگیری تجهیزات رایانه‌ای پیشرفته در دانشگاه لیدز ساخته شده است.
پروفسور فاستو کاتانو از دانشگاه شیکاگو گفت: دست یابی به این حقیقت 50 سال طول کشید و ابر رایانه‌های بزرگ چگونگی پیچیدگی فرایند دینامو را نشان دادند.
وجود این لکه‌ها بر روی خورشید از قرن‌ها پیش شناسایی شده بود اما تحلیل‌های بیشتر پس از ابداع تلسکوپ در قرن 16 توسط گالیله انجام شد.
با این حال ماهیت چرخشی آنها با دوره‌های فعالیت بالا (لکه‌های خورشیدی زیاد) و فعالیت اندک (لکه‌های خورشیدی کمتر) تا قرن هجدهم شناسایی نشده بود.
در آغاز قرن بیستم بود که این لکه‌های خورشیدی به عنوان نتیجه میدان مغناطیسی خورشید معرفی شدند.
از آن زمان تلاش‌های بسیاری صورت گرفت تا مشخص شود چه فرایندهایی به شکل گیری این لکه‌های خورشیدی کمک کرده و منشا رفتار چرخه‌ای آنها چیست.
/ 0 نظر / 127 بازدید