چگونه یک منظومه ی ستاره ای شکل میگیرد ؟

بعد از این مساله تقریبا ده میلیون سال  شاید کمی بیشتر طول میکشه که همه اون گرد و غبار از کل منظومه بیرون بره و یا اینکه تبدیل به اجرام بشوند . اما نکته جالب اینه ستاره شناسان ستاره ای را کشف کردند با قدمتی بیش از ده میلیون سال با دیسکی از گاز و غبار . 
سیارات بزرگ با اثرات گرانشی روی اجرام کوچکتر و سیارک ها انها را به داخل منظومه یفرستند و با برخورد بهم به قطعات ریز تری تبدیل میشوند این عمل انقدر ادامه میابد تا گاز و غبار به شمل دیسک اطراف منظومه ایجاد شود 
حالا این غبار ستاره ای چه اهمیتی دارد ؟ ما با دیدن انها متوجه میشویم که در اطراف این ستاره جوان و تازه متولد یافته چگونه سیر شکل گیری سیارات صورت میگیرد . و اینکه یک منظومه چگونه تکامل و شکل میگیرد . کمربند سیارکی موجود در منظومه شمسی و چه ابر اورت در بیرون از منظومه باقیمانده تولد منظومه خودمان است . 
3.7 میلیارد سال پیش سیاراتی بزرگ چون زحل و مشتری رقصی گرانشی ایجاد کردند و با چنین رفتاری کمی به ارامی از خورشید دور تر شدند و حتی نیروی گرانش انها باعث شد سیارات اورانوس و نپتون بیرونی ترین سیارات منظومه را به سمت بیرون هول بدهند و همین تاثیرات گرانشی باعث شد سیارک ها و دنباله دارهایی به سمت داخل منظومه شمسی پرتاب شوند و برخی از انها پس از طی مسیری به زمین برسند و سیاران مثل زمین را بباران کنند خیلی از دانشمندان میگویند منشا اب نیز از همین سیارک ها و دنباله دارها میاید . 
منبع = cosmicdiary.com 
{با نام سایت و نویسنده به اشتراک بگذارید } 
/ 0 نظر / 34 بازدید