دانشمندان در شتاب دهنده بزرگ سرن به دنبال چه هستند ؟

 

1)ابر تقارن :

بوزون هیگز ذره ای بود که بر اساس فیزیک استاندارد چند دهه قبل پیش بینی شد  و سال 2012 ردپایی از ان کشف شد . ولی از نظر فیزیک دانها این نظریه کمی ناقص هست . دانشمندان به دنال ذرات ابر تقارن هستند .

2)ماده تاریک :

میدانیم ماده تاریک هیچ نور و تابشی از خود گسیل نمیدهد و فقط از روی تاثیرات گرانشی ان در کیهان قابل شکار بررسی هست .و تقریبا حدود 25-26 درصد کیهان را در بر گرفته است . کشف ماده تاریک میتواند از بوزون هیگز مهمتر و هیجان انگیز تر باشد .یکی از ذراتی که بر طبق ابرتقارن پیش بینی میشود میتواند کاندیدای ماده تاریک نیز باشد . فیزیک دانها حدس میزنند این ذره باید بسیار بسیار سنگین باشد  برای همینه در شتاب دهنده سرن نیازمند انرژی بسیار بالایی هستیم . همین علت هست که این ذره فرضی با ذرات دیگر تعامل بسیار ضعیفی دارد .

3)ضد ماده :

در فیزیک به ما گفته میشود هر ذره یک دوقلوی ضد دارد که همه ویژگی های ذره را دارا است ولی دارای بار مخالف ان ذره میباشد .{مثلا الکترون ذره ای با بار منفی هست ولی ضد الکترون که به ان پوزیترون گفته میشود همه خصوصیات الکترون را دارد ولی بارش مثبت است } فیزیک دانها بر همین اساس پیش بینی میکنند در بیگ بنگ مقدار یکسانی از ماده و ضد ماده تولید شد – هر زمان ماده و ضد ماده در تماس با هم قرار گیرند یکیدیگر را نابود میکنند . ایا اگر ماده و ضد ماده یکسان میبود نباید کیهان ما نابود میشد ؟. بر همین اساس مشخصه درصد کمی ماده بیشتر از ضد ماده بود دلیش بر فیزیک دانها پوشیده است . امید بر ان است در شتاب دهنده سرن راز این مساله نیز افشا گردد

 

4)گرانش :

در بین 4 نیروی شگفت انگیز طبیعت گرانش دارای قدرت ضعیفتری است . گرانش با مدل استاندارد کار نمیکند و جوابی نمیدهد . حتی در بین ذرات ریزاتمی جاذبه کارایی ندارد .برخی فیزیک دانها میگوییند ذره گرانش همان گراویتونها هستند . که ممکنه در شتاب دهنده بزرگ کشف شود . برخی دیگر میگویند منشا گرانش در ابعاد اظافی است برای همین مساله ایجاد مینی سیاه چاله ها را در سرن مطرح میکنند که البته شواهدی از این مهم دست پیدا کردند .

 

5)انرژی تاریک :

وقتی کیهان شناسان متوجه شدند جهان در حال انبساط است و میزان شتاب ان بالا میرود . این مساله انقلابی در درک ما از فیزیک کیهان شناسی داشت . این مساله میگفت گرانش تنها نیروی تاثیر گذار در مقیاس بزرگ و مساله انبساط نیست بلکه نیروی دیگری باید در کار باشد که ما کوچکترین اطلاعاتی در موردش نداریم . 70 درص کیهان ما را نیز در بر گرفته است . فیزیک دانها امیدوارند شتاب دهنده سرن انقلابی در درک فیزیک کوانتومی ما داشته باشند .

ترجمه و گرداولی : آرش آریامنش - سایت هوش فرازمینی 

/ 0 نظر / 146 بازدید