کشف کهکشانهای کوتوله همسایه راه شیری

از طرفی مملو از ماده تاریک نیز هستند ماده ای که 25 درصد کل کیهان را در بر گرفته و ناشناخته و غیر قابل تشخیص میباشد . در واقع یافتن کهکشانهای کوتوله و مطالعه بر روی انها میتواند به درک بهتری به رفتار ماده تاریک رسید .

البته هدف اصلی این دوربین و این تحقیق بر این بوده که بر روی انرژی تاریک مطالعه ی بیشتری شود انرژی تاریکی که 70 درصد کیهان را در بر گرفته و دانشمندان معتقدند باعث و بانی منبسط شدن کیهان میباشد ولی ریشه ان نامشخص است .

در واقع انرژی تاریک کهکشانها را از هم دور و ماده تاریک انها را در کنار هم نگه میدارد .

در همین ابتدای سال بود که 20 کهکشان کوتوله اطراف راه شیری کشف شد . در ماه مارس نیز تیمی از دانشمندان دانشگاه کمبریج نه عدد از این کهکشانهای کوتوله را در اطراف همسایگی ما کشف کردند به نظر میرسد تعداد انها بیشتر از این حرفها باشد .

تا به الان نزدیک ترین کهکشان یافت شده حدود 80000سال نوری و دورترین انها 700000 سال نوری بوده است . این کهکشانها حدود 1 میلیارد بار کم نور تر از کهکشان خودمان یعنی راه شیری هستند .

و یک میلیون بار کوچکتر.

کم نور ترین کهکشان یافت شده در همسایگی راه شیری  فقط 500 ستاره را دارا میباشد ...

ابر ماژلانی بزرگ و کوچک دو عدد از کهکشانهایی است که در اطراف ما وجود دارند و بیشتر این کهکشانهای کوتوله یافت شده در مجاورت انها میباشند . که این دو کهکشان  بین 150 تا 210 هزار سال نوری از ما دور هستند

از انجا که کهکشانهای کوتوله از تعداد بسیار کمی ستاره تشکیل شدند مقادیر زیادی ماده تاریک را دارا هستند و به دانشمندان کمک میکنند تا فهم بیشتری در مورد رفتار ماده تاریک داشته باشند و مدلهای پیشنهادی خود را بررسی کنند .

 

 

منبع :

Nasa

Astronomy.com

Space.com

Iflscience.com

{گرداوری و ترجمه  آرش بوالحسنی- مدیر وبلاگ هوش فرازمینی }

لطفا با نام وبلاگ و نویسنده به اشتراک بگذارید .

/ 0 نظر / 85 بازدید