حیات زمین وابسته به سیاره مشتری

این تحقیق نشان می‌دهد که اندازه بزرگ و کشش جاذبه قوی این سیاره، خرده ریزهای خطرناک باقی مانده از اجرام آسمانی را به سوی خود کشیده و آنها را از حرکت بسوی زمین، باز می دارد، یا به نوعی سپر گونه عمل نموده است.

دانشمندان معتقدند میلیاردها سال پیش نیروی جاذبه مشتری نخستین علائم حیات‌بخش در محیط زمین را به‌وجود آورده است و نقش بسزایی در تنوع آب و هوایی در زمین گذاشته است.

مشتری می‌تواند ۱۳۰۰ زمین را در خود جای دهد اما با این وجود این جرم زیاد، چگالی مشتری در حدود یک چهارم چگالی زمین می‌باشد چرا که بیشتر سیاره از عناصر سبک هیدروژن و هلیوم ساخته شده‌ است.

به دلیل گرانش بسیار قوی مشتری که قوی‌ترین میدان مغناطیسی را در منظومه شمسی داشته و ۱۴ بار نیرومندتر از زمین می‌باشد.

بارزترین ویژگی‌ مشتری، لکه سرخ‌گون و بزرگ آن است که همانند گردبادی بی‌وقفه جریان دارد و رنگ لکه پیوسته تغییر می‌کند.

محققان بر این باورند که وجود کم فسفر و گوگرد در کریستال‌های آمونیاک دلیل تحول رنگ لکه است. این طوفان قطری سه برابر قطر زمین دارد و مدت طولانی است که به دور مشتری در حرکت است و سرعت حرکت آن به حدود ۳۵۰ مایل بر ساعت می‌رسد.

ابعاد لکه سرخ ۲۴۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ کیلومتر در جهت شرق به غرب و ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ کیلومتر در جهت شمال به جنوب است. این لکه در اصل یک طوفان چرخنده دائمی در ناحیه °۲۲ در جنوب استوای مشتری است که دست کم ۱۷۷ سال است که وجود دارد و احتمالاً ۳۴۲ سال دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

/ 1 نظر / 16 بازدید

سلام ممنون از وبلاگ خوبت وقتی به آسمون و عظمتش فکر میکنم به ناچیز بودن انسانها و ناچیز بودن مشکلاتی که برای خودمون می سازیم پی می برم. وبلاگ شما مثل دریچه ای است که از اون میتونم آسمون و عظمتش رو حس کنم.