سیارات فراخورشیدی میتواند بیش از حد انتظار باشد

این تحقیق می‌تواند پیامدهای بالقوه عمیقی برای تعیین قابل سکونت بودن جهان‌های دور داشته باشد.

یک روش کشف سیارات فراخورشیدی، استفاده از تلسکوپ‌هایی مانند هابل و کپلر برای شناسایی سوسوهای نور ستارگان دور است که ستاره‌شناسان را از عبور سیاره از برابر دیسک ستاره میزبان آن آگاه می‌کند.

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) این فرآیند را یک گام به جلوتر برده و به رصد پراکندگی ظریف نوری می‌پردازند که در زمان انکسار نور ستاره میزبان بر روی ابرهای موجود در جو سیارات دور رخ می‌دهد. بسته به ترکیب ابرها، نور در طول‌موجهای مختلف پراکنده می‌شود که این امر به ستاره‌شناسان در تخمین آب‌وهوای غالب در جهان‌های بسیار دور از زمین کمک می‌کند.

زمانی که این داده‌ها ثبت شدند، کپلر در نقطه‌ای از آسمان شب به رصد 145 هزار ستاره پرداخت که بسیاری از آن‌ها میزبان یک یا چند سیاره فراخورشیدی هستند؛ از این میان، محققان اقدام به رصد سیاره کپلر-7b کردند.

این سیاره فراخورشیدی به عنوان یک جهان فاقد حیات شناخته شده و دمای آن در جو به حدود 1700 کلوین می‌رسد. محققان بر داده‌های موجود در مورد دما و فشار برای ساخت یک مدل جوی از کپلر-7b تکیه کرده و از آن برای اجرای بیش از 1000 شبیه‌سازی مدل جوی به منظور تعیین نوع ابری استفاده کردند که در جو این سیاره، مسئول انتشار نور کشف شده توسط کپلر بوده است.

آن‌ها دریافتند که این سیاره فراخورشیدی احتمالا میزبان ابرهایی از سیلیکات و منیزیم بخار است. این مواد معدنی معمولا در سنگ‌های زمینی یافت می‌شوند، اما دمای شدید موجود در جو سیاره کپلر-7b به این مواد اجازه شکل‌گیری به شکل ابر را داده است.

به گفته دانشمندان، پوشش ابری یک سیاره و ترکیب آن از تاثیر چشمگیری بر میزان انرژی برخوردار است که از ستاره میزبانش منعکس شده و در عوض بر آب‌وهوا و سکونت‌پذیری آن تاثیر می‌گذارد.

این محققان امیدوارند بتوانند روش جدید خود را در مأموریت بعدی کپلر موسوم به K2 که بر منطقه متفاوتی از آسمان تمرکز خواهد داشت، اعمال کنند

----------------------------


دانشمندان ناسا به استفاده از تلسکوپ کپلر تا به امروز بیش از 1000 سیاره فراخورشیدی و همچنین 3000 سیاره فراخورشیدی بالوه را نیز کشف کردند . بسیاری از سیستمهای ستاره ای دارای 2-6 سیاره هستند اما مسلما تعداد سیارات موجود در این سیستم های ستاره ای بیشتر از انچیزی است که کپلر کشف میکند . محققان دانشگاه کپنهاگن و دانشگاه ملی استرالیا محاسبات بر حسب یک مدل قدیمی و 250 ساله به نام {
tritus bode } به صورت نسخه جدید ارائه دارد .

این قانون در سال 1770 فرمول بندی شد و به درستی محاسبه موقعیت سیاره اورانوس را به طور دقیق پیش بینی کرد . این قانون بیان میدارد که یک نسبیت خاص بین دوره مدار یک سیاره در یک منطقه وجود دارد پس رابطه بین مدار سیاره و دوره ان و اولین و دومین سیاره مشابه نسبت سیاره دوم و سوم و الا اخر است . دانشمندان به صورت یک نسخه جدید از این قانون برای 151 سیستم خورشیدی استفاده کردند جائیکه کپلر 3-6 سیاره فراخورشیدی را کشف کرد .

از طریق قانون T-B دانشمندان سعی میکردند سیارات بیشتر را پیش بینی کنند و یک محاسبات دقیق را طراحی کردند که از ان و با استفده از تلسکوپ کپلر مینتوانند سیارات بیشتری را شکف کنند .

27 عدد سیاره از 151 سیستم فراخورشیدی کشف شدند  انهم با قانون t-b  منطبق نبودند و دانشماندان از طریق بیش بینی های این قانون فهمیدند 228 سیاره در 151 سیستم خورشیدی از دست رفته و باید وجود داشته باشند .

سپس ما برای تمرکز روی 77 سیاره از 40 سیستم خورشیدی سیستمی با اولیت تهیه کردیم . چرا که انها قابلیت کشف شدن توسط کپلر را دارند . اگر این اتفاق روی دهد این تئوری خود را ثابت خواهد کرد .

با توجه به این مدل دانشمندان میگویند هر سیستمی باید بین 1-3 سیاره قابل سکوت در منطقه طلایی داشته باشند .

و همچنین اظافه میکنند که بر اساس مدل این سیارات پتانسیل داشتن اب مایع را نیز دارند . و پس با این حال راه شیری دارای میلیاردها سیاره قابل سکونت فراخورشیدی است 

{با نام سایت هوش فرازمینی و نویسنده به اشتراک بگذارید} 

/ 2 نظر / 16 بازدید
دخترک

سلام. 1/سیاره فرا خورشیدی اصلا یعنی چی؟؟ 2/کلوین چیه؟؟؟ 3/سیاره فرا خورشیدی بالوه چیه؟شایدم بالقوه باشه درهر صورت چیه؟؟؟

دخترک

والا درسته من اینجا میام ولی مطلبایی رو ک میدونم نمیفهمم رو نمیخونم.مثل نظریه ریسمان فکر کنم اینم از این مطلبا بوده. منظور من از سوال 3 اصلا گرفتن غلط دیگه ایی نبود من خودم صدتا غلط دیکته ایی دارم.فقط میخواستم بدونم بالقوه یعنی چی ک فهمیدم.