فضاپیمای «ویجر ۱» در نزدیکی فضای میان ستاره ای

دانشمندان ناسا اعلام کردند که فضاپیمای «ویجر ۱» به عنوان اولین جسم ساخت دست بشر در مرز ورود به فضای میان‌ستاره‌ایی است.این فضاپیمای بدون سرنشین که در سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شده از سال گذشته در قلمرو نامعلوم قرار گرفته است.

دانشمندان در آن زمان پس از ثبت تغییرات چشمگیر در سطوح تابش توسط این فضاپیما بر این تصور بودند که ویجر ۱ منظومه شمسی را ترک کرده است اما پژوهش جدید که اخیرا منتشر شده نشان داده که هنوز این فضاپیما از میان هلیوسفر یا همان حباب اطراف خورشید عبور نکرده و وارد فضای میان ستاره‌ای نشده است. دانشمندان بر این باورند که ویجر در یک منطقه انتقالی باقی مانده که به بزرگراه مغناطیسی ملقب بوده و احتمالا هنوز تا خروج از منظومه شمسی وقت دارد. این فرصت می‌تواند از هر میزان تا چند سال باشد.

به گفته دانشمندان این فضاپیما پس از خروج ممکن است تا ۴۰ هزار سال بعد به یک ستاره دیگر برسد. خوانش های یکی از دستگاه های این فضاپیما نشان‌دهنده افزایش ناگهانی قدرت میدان مغناطیسی بود اما هیچ تغییری در جهت خطوط میدان مغناطیسی ایجاد نشد که نشانگر عدم خروج ویجر ۱ از منظومه شمسی است.

ویجر ۱ در فاصله ۱۸٫۰۵ میلیارد کیلومتری خورشید قرار داشته و فاصله ویجر ۲ با خورشید در حدود ۱۵ میلیارد کیلومتر است. این فضاپیماهای سوخت اتمی از سوخت کافی برای تامین عملکرد ابزارشان تا سال ۲۰۲۵ برخوردارند.فضاپیماهای ویجر رکورد طولانی‌ترین عملکرد کاوشگرهای ناسا را داشته و پس از خروج از منظومه شمسی به سفر خود ادامه خواهند داد.

/ 0 نظر / 18 بازدید