{{ دنیای کوانتوم فیزیک به زبان ساده – قسمت سوم }}

درسته که این مقدار خیلی بیشتر از شش هزار ساله ولی هنوز کافی نبود که بتونه با واقعیت عا جور در بیاد . نفر بعدی  " لورد کلوین " بود که فرض رو بر این گذاشت سطح زمین در ابتدا به گرمی سطح خورشید بوده . این فرض چندان دور از واقعیت هم نبود بعد محاسبه کرد که چه مدت طول میکشیده تا زمین  به اندازه کنونی سرد بشه و به صد میلیون سال رسید  ..

تخمین بهتری بود ولی وی از وجود لایه های رادیواکتیو در درون زمین اطلاعاتی نداشت – مواد رادیواکتیو با تجزیشون  دائما حرارت زمین را بیشتر میکنند . و این ترمزی برای سرعت سرد شدن زمین به حساب میاد .

بهر حال بعد ها وقتی از واکنشهای هسته ای اطلاع پیدا کردیم تعین عمر خورشید و زمین  به راحتی ممکن شد .

فقط یک مساله هست که ذهن دانشمندان رو سرگرم خودش کرده ...برای ایجاد جرقه اولیه و واکنش های هسته ای  درون خورشید به حرارتی حدود 15 میلیارد درجه سانتی گراد در مرکز خورشید نیازه  ولی تمام محاسبات نشون میدن درجه  حرارت مرکز خورشید 10 میلیون درجه است .!!

باید توجه کرد برای یک فوزیون هسته ای مثلا  فوزیون دو هسته ای هیدروژن ...هر دو باید سرعتهایی  تا 90 درصد سرعت نور داشته باشند .تا مانع الکترومغناطیسی بین دو ذره با بار مثبت را خنثی کنند ..

دانشمندان میدونستند انرژی خورشید فقط از طریق فوزیون قابل توجیه است  ولی چگونگی این فوزیون براشون معما بود . تا اینکه یک اثر کوانتومی به نام " تونل زدن " توسط دانشمندان  کشف و رصد شد .

یک مثال میزنیم ... اتوموبیلی بدون موتور فقط با سرعت اولیه ای به سمت تپه حرکت میکنه ..انرژی  حرکتی اتوموبیل به مرور زمان تبدیل به انرژی پتانسیل میشه .و اگر این انرژی تا حدی باشه که اتوموبیل رو به بالا ترین  سطح تپه برسونه ..ان ماشین میتونه از طرف دیگر تپه پایین اید . اگر اتوموبیل انرژی لازم نداشته باشد بهیچ وجه نمیتونه به سمت  دیگر حرکت کند ... ولی این قاعده فقط در دنیای اجسام بزرگ است .

در دنیای کوانتومی  نه همه این اتوموبیل مانندها ... ولی تعداد ی از این ها میتوانند از تپه عبور کنند . به فرض ثابت بودن  انرژی اتوموبیل ..هرچه تپه بلندتر باشد تعداد کمتری میتونن از این به اصطلاح پتانسیل عبور کنند .

وقایع دنیای کوانتومی نباید بر اساس وقایع دنیای اطرافمون قضاوت کنیم .

در خورشید این پدیده کمک میکنه که از هر 10 به توان 18 برخورد که دارای انرژی کافی  برای نزدیک شدن بهم هستند یکی به هدف برسد .  و فوزیون انجام شود . به نظر مقدار کمی است  و لی دقیقا همین باعث عمر نسبتا طولانی خورشید است . ....

فرض کنیم این اثر تونل زدن اصلا وجود نداشت.. پس خورشید هم هیچ نور و  انرژی تولید نمیکرد و ما هم اینجا نبودیم . از طرف دیگر اگر  حرارت مرکز خورشید به 15 میلیارد درجه میرسید خورشید ذخیره  سوختش رو در کمتر از 100 هزار سال مصرف میکرد . و این مدت حتی برای  تشکیل تک سلولی های روی زمین نیز کافی نبود .

شاید جالب باشه بدونید از پدیده تونل زدن به طور مستقیم برای  ساخت فلش مموری استفاده میشه . اثرات این پدیده خلاصه اینجا نمیشه .

پایان  

 لینک قسمت اول :

 


 

http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/885/

لینک قسمت دوم : 

http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/985/

 

{لطفا با نام سایت به اشتراک بگذارید و کپی نکنید }

/ 0 نظر / 38 بازدید