کشف کهکشان کوتوله جدید در نزدیکی کهکشان راه‌شیری

این ستارگان جوان، در واقع، متغیرهای قیفاووسی هستند که منجمان از آن‌ها برای اندازه‌گیری فواصل نجومی استفاده می‌کنند. به گفته محققان، این ستارگان، دوردست‌ترین متغیرهای قیفاووسی هستند که نزدیک صفحه کهکشان راه شیری شناسایی شده‌اند.

ستارگان مزبور با این کهکشان کوتوله‌ مرتبط هستند و دانشمندان وجود این کهکشان را سال 2009 بر اساس تحلیل شیارهای موجود در دیسک خارجی کهکشان راه‌شیری پیش‌بینی کرده بودند. تشعشع این ستارگان متغیر قیفاووسی به تیم علمی امکان یافتن فواصل دقیق و مکان کهکشان X را داد.

این ستاره‌ها نمی‌توانند بخشی از کهکشان راه شیری باشند زیرا دیسک راه‌شیری در فاصله 48 هزار سال نوری به اتمام می‌رسد.

دانشمندان قبلا پیش‌بینی کرده بودند که علی‌رغم این که کهکشان X عمدتا از ماده تاریک تشکیل شده، دارای ستارگان تاریکی است؛ اما یافتن این ستارگان دشوار بود، زیرا کهکشان X در همان صفحه‌ای قرار دارد که دیسک کهکشان راه‌شیری قرار گرفته است.

کشف ستارگان متغیر قیفاووسی نشان می‌دهد شیوه یافتن مکان کهکشان‌های کوتوله متشکل از ماده تاریک، کارآمد است و این دستاورد می‌تواند به دانشمندان در یافتن اجزای تشکیل‌دهنده ماده تاریک کمک کند.

ذرات نامرئی موسوم به ماده تاریک، 23 درصد جرم جهان را تشکیل می‌دهند و دانشمندان تاکنون قادر به درک آن‌ها نشده‌اند. آگاهی بیشتر از کهکشان X می‌تواند گامی بزرگ در تصحیح درک جامعه علمی از چگونگی تشکیل‌شدن جهان از ماده و همچنین انفجار بزرگ (Big Bang) باشد.

/ 5 نظر / 16 بازدید
کوروش

سلام دوست عزیز مطالبت عالی بود... میخواستم نظرتو در مورد کهکشان آندرومدا بدونم... آیا به نظرت حجم ماده تاریک موجود در این کهکشان نمیتونه نشانی از آینده کهکشان راه شیری باشه... هر چند که فکر نمیکنم خیلی تفکر درستی باشه... ممنون

دخترک

یکی ب من بگه ماده تاریک چیه...همون ضد ماده اس؟ چرا آندرومدرا آینده راه شیری باشه؟

دخترک

تو پستای بالا خوندم ماده تاریک چیه. اون یکی سوالم رو بخاطر سوال "کوروش" پرسیدم.

دخترک

و این شکلی منظومه شمسی متلاشی و ب تبعش زمین هم نابود میشه؟؟؟ چ وحشتناک... مگه نگفتیم جهان داره منبسط میشه پس چرا اینا دارن ب هم نزدیک میشن؟نباید دور بشن؟