اثری از رودهای باستانی در مریخ!

تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که ۲۰۰ هزار سال پیش در مریخ آب مایع جریان داشته است. در یک خندق رسوب گذاری شده در یک دهانه ی جوان در نیمکره ی جنوبی سیاره ی سرخ و ویژگی های زمین شناسی این خندق نشان می دهد که توسط آب شکل گرفته است.

در تحقیقات انجام شده بر نیمکره جنوبی این سیاره سرخ روشن شده که آب در این منطقه جاری بوده و وجود بستر نهرهایی این حقیقت را تأیید می‌کند. دانشمندان اعلام کرده‌اند شیارها و گودال‌های بزرگ و عمیق نشان از جاری شدن آب در مریخ دارد که این آثار با جریان آب در جزایر «اسوالبارد» نروژ در اقیانوس منجمد شمالی قابل مقایسه است. شیارها در دوره عصر یخ و در حدود ۴۰۰ هزار سال پیش در این جزایر شکل گرفته‌اند و به عقیده دانشمندان بسیار شبیه خندق‌ها و شیارهای جریان آب در مریخ هستند.

دکتر «آندریاس جانسون» از دانشگاه گوتنبرگ در سوئد در این باره می‌گوید: حفره‌های موجود بر سطح مریخ نشان از جریان‌های آب دارد که نوعی فرسایش در بستر رودخانه‌ها را نشان می‌دهد، وقتی رسوب در شیب با آب اشباع شود این ترکیب ممکن است بیش حد ممکن در مکان باقی بماند ، یک جریان باقی مانده و آب بعنوان یک جریان تک مرحله ای باشد و باعث حرکت لایه ها رو به پایین شود. آنچه باعث شگفت‌زدگی ما شده این است که جریان‌های شکل گرفته از آب بر سطح مریخ بسیار جوان بوده‌اند و گسل‌ها و شکستگی‌ها نشان از جاری شدن آب دارد. این احتمال وجود دارد که آب به شکل برف بوده که کم کم ذوب شده است.

/ 0 نظر / 17 بازدید