یک پدیده ناشناس در قمر زحل رویت شد

این خصوصیت تازه کشف شده، مساحتی حدود ۱۶۰ کیلومتر مربع را اشغال کرده و حداقل ۲ بار در سال ۲۰۱۳ و یک بار در شهریور امسال رویت شده است. مشاهدات قبلی، هیچ کدام به اندازه این یکی نتایج واضحی درباره پدیده رخ داده در دریای Ligeia Mare که یکی از بزرگترین دریاهای تایتان است، نداده بودند. 

سه تصویر بالا که از رادار فضاپیمای کاسینی به دست آمده اند، شمایل و تکامل این پدیده را نشان می دهند. رخداد مذکور با رنگ روشن نسبت به دریای Ligeia Mare که به رنگ تیره در پس زمینه قرار دارد، نمایش داده شده است. بیشتر ناحیه سفید ناحیه ای از زمین را نشان می دهد که بالا یا پایین سطح دریا قرار دارد و احتمال می رود که بیشتر ترکیب آن از متان یا اتان ساخته شده باشد. 
این پدیده اولین بار در تیرماه سال گذشته مشاهده شد. سپس ناپدید گشت و طی چند ماه بعد حتی با رادارهای دقیق کاسینی و تصاویر گرفته شده توسط آن در گستره مادون قرمز قابل رویت نبود. تا این که ماه پیش دوباره نمایان شد. در حالی که هم تغییر شکل داده بود و هم مساحتش از ۷۵ کیلومتر مربع حدوداً دو برابر شده بود. 

محققان حدس می زنند که تغییر شکل این پدیده می تواند با تغییر فصل ها در تایتان مرتبط باشد. علاوه بر این آن ها اطمینان دارند که این خصوصیت کشف شده، واقعی است و حاصل دست بشر، عوامل خارجی، اشتباه اطلاعاتی یا حتی تبخیر شدن دریای مذکور نیست. پیگیری و مشاهده چنین تغییراتی از مأموریت های اصلی کاسینی است.

 

/ 0 نظر / 13 بازدید