کشف 9 کهکشان کوتوله که در مداری به دور راه شیری هستند .

به گزارش PHYS.ORG   یک تیم اخترشناسی از دانشگاه کمبریج 9 عدد کهکشان کوتوله در حال چرخش به دور راه شیری را کشف کردند . این بیشترین تعدادی است که در طول یک بار رصد کشف شده است . این داده ها و تصاویر ممکن است در زمینه تحقیاتی ماده تاریک و انرژی تاریک به دانشمندان یاری برساند . ماده مرموزی که هویت ان بر ما پوشیده است اما همه جا موجود میباشد و عامل نگه داشتن کهکشانها بهم است .

کشفیات جدید در نزدیکی ابر ماژلانی بزرگ و کوچک قرار دارد { ابر ماژلانی بزرگترین کهکشانهای کوتوله هستند که به دور راه شیری میچرخند }

اطلاعات یافت شده توسط ستاره شناسان کمبریج اکنون با همکاری ازمایشگاه شتاب دهنده ملی انرژی امریکا در تلاش هستند تا با تحلیل این یافته ها نسبت به ماده و انرژی تاریک نیز نیم نگاهی داشته باشند و نتیجه تحقیقات را در اختیار عموم بگذارند .

کهکشانهای کوتوله یافت شده یک میلیارد بار کم نور تر از راه شیری و یک میلیون بار کم جرم تر از راه شیری میباشند .

نزدیک ترین این کوتوله ها 97000 سال نوری از راه شیری فاصله دارد و از روی زمین در صورت فلکی RETICLE میباشند . و دورترین انها 1.2 میلیون سال نوری از ما دور است و در صورت فلکی RIVER یا ERIDANUS قرار دارد .

با توجه به نتایج این شکف ستاره شناسان گفته اند سه تا از این 9 شی کشف شده به طور قطع کهکشان کوتوله هستند ولی بقیه انها ممکن است کوتوله باشند یا " خوشه های ستاره ای "

سرگئی کوپوسوف میگوید چنین کشفی ان هم در قسمتی کوچک از اسمان با این تعداد حیرت انگیز و باور نکردنی است .

ضعیف ترین کهکشان کوتوله دارای 5000 ستاره است در صورتی که راه شیری ما دارای صدها میلیارد ستاره میباشد . مدل استاندارد کیهان شناسی از صد ها عدد کهکشان کوتوله در اطراف راه شیری خبر میدهد. که در مداری به دور راه شیری هستند اما به دلیل کم نور بودن و کوچک بودن انها تشخیصشان سخت است .

کهکشانهای کوتوله بهترین گزینه برای تحقیقات روی ماده تاریک است ماده تاریکی که 25 درصد و انرژی تاریک 69 درصد کیهان را تشکیل میده ولی برای ما ناشناخته و غیر قابل دیدن است .

محققان میگویند شاید این کوتوله ها توسط تعامل ابرهای ماژلانی بزرگ نسبت بهم باعث پرتاب شدن انها شده و یا انها متعلق به یک خوشه کهکشانی بودند اکنون شناور به سمت راه شیری میایند .

{با نام سایت و نویسنده به اشتراک بگذارید } 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید