احتمال وجود آب مایع در مریخ!

<تصویر بالا اثرات رسوبات و دریاچه باستانی در دهانه گىل میباشد >
همانطور که میدانید مریخ نورد کنجکاوی در ماهِ اوت سال 2012 روی مریخ در دهانه {gale} درست در جنوب خط استوای مریخ فرود امد . این دهانه 154 کیلومتر طول درازا دارد و لبه های این دهانه تاسطحش 5 کیلومتر ارتفاع دارند .

در وسط این دهانه کوهِ شارپ واقع شده است . بعد از گذشته 2.5 سال از فرود موفق مریخ نورد کنجاوی این ربات حدود بیش از 10 کیلومتر را به سمت کوه شارپ طی کرده است و نمونه برداری ها و تصاویر و تحقیقات زیادی را انجام داده است .

دانشمندان در نمونه برداری اخیر پرکلرات سدیم را کشف کردند که تحت شرایط خاص میتواند بخار اب را از اتمسفر جذب کند . اندازه گیری ها نشان میدهد چنین شرایطی در شب و اندگی بعد از غروب خورشید در مریخ انهم در فصل زمستان این مساله رخ میدهد .

بر اساس تجزیه تحلیل ها دما و رطوبت دانشمندان میتواند در ارتفاع 1-1.6 متری از سطح مریخ آب جذب شده را تخمین بزنند .

وقتی شب هنگام از راه برسد برخی از بخارات اتمسفر مریخ متراکم شده به سمت سطح مریخ میایند و پرکلرات سدیم جاذب خوبی برای بخارات اب است . . نقطه انجماد اب را کاهش و حتی میتواند به شکل مایه نگه دارد انچه که مشاهده شده است اینه که در درون خاک مریخ آب میتواند تراوش کند و حالت متخلخل به وجود اورد .

با گذشت زمان ممکنه نمک موجود در خاک با اب حل شود و ان را شور کند . این یافته ها نشان میدهد جریانی از اب در قالب یک دریاچه در این دهانه قبلا موجود بوده است . سپس با کم شدن آب ...رسوبات به سمت پایین جریان یافتند سرازیر شدند که این صفحات رسوبی در تصویر مشخص است . نشان میدهد دهانه گِیل در مریخ روزگارانی دارای یک دریاچه بزرگ بوده است .

4.5 میلیارد سال پیش وقتی مریخ 6.5 برابر مقدار کنونیش دارای اب بوده به دلیل ضعف میدان مغناطیسی بیشتر این مقدار اب ناپدید و از بین رفته است .

همه میدانیم جریان اهن مذاب در هسته زمین باعث شکل گیری یک میدان مغناطیسی میگردد که زمین را از اشعه های خورشیدی خطرناک و همچنین تشعشعات کیهانی مضر محافظت میکند که چنین چیزی را مریخ ندارد . محققان میگویند حتی اگر اب مایع در مریخ رسما دیده شود به این معنی نیست که در  انجا حیاتی است .

اگر هم باشد توسط تشعشعات کیهانی و خورشیدی از بین رفته است مریخ بسیار خشک و سرد است . حداقل حیاتی که ما میشناسیم در انجا موجود نیست .

 

ترجمه : آرش آریامنش

منبع :

Phys.org

nature

 

/ 0 نظر / 29 بازدید